Dzieci z Dekretu – film

Dzieci z Dekretu – film

Kornet Klub Drum Bun wraz z Instytutem Kultury Rumuńskiej zapraszają na jeden z najbardziej znanych filmów dokumentalnych o Rumunii.
 
Dekret nr 770, z października 1966 roku -początek chorego eksperymentu społecznego w Rumunii.
Nicolae Ceauşescu, ówczesny dyktator i głowa rumuńskiego rządu, postanawia wymusić na społeczeństwie większy przyrost naturalny. Co więcej, pragnie stworzyć populację idealnych, zdrowych, inteligentnych, wysportowanych, nowych obywateli. Swoim dekretem nie tylko zakazuje aborcji pod karą więzienia, doprowadza także do stworzenia formacji w rodzaju „policji od ciąż”, a nowy system staje się zamaskowanym działaniem wymierzonym w mniejszości etniczne.
Z nowych zasad zwolnione są jedynie kobiety posiadające czworo dzieci lub przekraczające 40 rok życia, a także rumuńscy Romowie. Wkrótce jednak kryteria te zostały zaostrzone.
Przez 23 lata obowiązywania owej ustawy urodziło się w Rumunii ponad 2 miliony niechcianych dzieci. Ponad 10 tysięcy kobiet zmarło w wyniku przeprowadzania nielegalnych aborcji (niekiedy za pomocą wstrząsających metod). Dzieci urodzone po 1966 roku, które nie odpowiadały założeniom Ceauşescu (niepełnosprawne ruchowo lub umysłowo) zamykano w specjalnych ośrodkach-umieralniach, o których świat dowiedział się dopiero w 1989 roku, po upadku dyktatury.
Film, obfitujący w materiały archiwalne z pochodów, uroczystości i filmów propagandowych, ukazuje dzisiejsze refleksje Rumunów, na których życie miał wpływ ów szalony plan społeczny. Ujrzymy w nim wypowiedzi kobiet zmuszanych do rodzenia, wspomnienia z zakładów pracy w tamtym okresie, gdzie obowiązywały przymusowe badania ginekologiczne (odbywające się taśmowo, w pośpiechu, 40-50 kobiet przebadanych na godzinę). Komentarzy także udzieliły osoby urodzone z owego dekretu oraz pracujący w tamtym okresie lekarze.
 
reżyseria: Florin Iepan
 
produkcja: NiemcyRumunia
 
rok produkcji: 2004
 
Wstęp wolny!