Pokaz fimu „Reszta jest milczeniem” („Restul e tăcere”)

Pokaz fimu „Reszta jest milczeniem” („Restul e tăcere”)

Kornet Klub Drum Bun zaprasza na film rumuński!

Reszta jest milczeniem
rum. Restul e tăcere, fr. Le reste est silence
Rumunia, 2007, 149 min.

Reżyseria: Nae Caranfil

Scenariusz: Nae Caranfil

Zdjęcia: Marius Panduru

Obsada: Marius Florea Vizante, Mirela Zetea, Valentin Popescu, Silviu Biriş, Vlad Popescu, Florin Zamfirescu, Ioana Bulcă

Nagrody: Druga nagroda za scenariusz – the Hartley-Merrill International Screenwriting Competition, Los Angeles 1999

W latach 1911-12 rumuński reżyser Grigore Brezianu i rekin finansowy Leon Popescu nakręcili wspólnie dwu godzinny film Niepodległość Rumunii, chcąc jak najwierniej oddać realia rozgrywającej się w 1877 roku wojny o niepodległość.

Film Reszta jest milczeniem jest wolną adaptacją rozgrywającej się przed stu laty historii powstawania tego filmu.

Bohaterem filmu jest Grig, syn gwiazdy Teatru Narodowego. Niestety, nie może on równać się z ojcem – jest za niski by występować na scenie, zbyt nieśmiały wobec kobiet, prowadzi nieumiarkowany tryb życia. Grig chce jednak popełnić wielki i niewybaczalny w oczach ojca błąd – pragnie wyreżyserować film, który ma być najsłynniejszą i najdłuższą produkcją, jaką kiedykolwiek zrealizowano, wierną rekonstrukcją mającej miejsce przed 35 laty wojny z Turkami.

Sponsorem całego przedsięwzięcia staje się Leon, lokalny magnat owładnięty mesjańskim delirium i nazywający się Patronem Sztuk. Zostaje on protektorem Griga, jego nauczycielem, zastępczym ojcem, nieuczciwym partnerem i życiowym wrogiem. Ale czy Gaumode, francuska firma kontrolująca rynek kinematografii niemal w całej Europie, może pozwolić sobie na współzawodnictwo z niezależną produkcją o podobnym rozmachu? A jeśli tak, to czy Grig zyska przez to zwycięstwo oraz uznanie ojca?

WSTĘP WOLNY!