Na przestrzeni dziejów muzyka zawsze była jednym z instrumentów ekspresji kulturowej i konstrukcji społecznej. Odzwierciedla nasz sposób myślenia, nasze pomysły, przyzwyczajenia i obyczaje. I, oczywiście, jest głęboko związana ze społecznymi, ekonomicznymi i historycznymi aspektami każdego społeczeństwa.
MUZYKA POKAZUJE NASZĄ TOŻSAMOŚĆ KULTUROWĄ
Muzyka była obecna od zawsze. Jest to jeden z najstarszych rytuałów używanych przez ludzi do okazywania emocji, pragnień i uczuć. To także ważny element wiedzy i przekazu naszych wzorców kulturowych. Mało tego, muzyka pozwala nam wyjść poza sam język mówiony. Muzyka przemawia do nas nawet bez słów i zawsze przekazuje znaczenia, których interpretacja może być różna w zależności od kultury i elementów, które ją warunkują.
Kiedy słowa zawodzą, muzyka przemawia…
Różne kultury zdołały stworzyć wspaniałe przejawy własnej tożsamości poprzez melodie, rytmy i piosenki, które bez wątpienia stanowią podstawowy element rozwoju naszych społeczeństw na przestrzeni dziejów. Od tańców i rytmów rdzennych ludów po współczesne melodie w stylach takich jak jazz, punk czy rock, muzyka towarzyszyła nam przez cały czas, definiując naszą historię.
Dlatego ten instrument socjalizacji i komunikacji charakteryzuje się zestawem znaków, zdeterminowanych przez dany kontekst społeczny. Muzyka jest częścią naszego bagażu kulturowego, ponieważ zawiera szereg znaczeń, idei i wartości, które poprzez dźwięki wiążą się z tożsamością kulturową, która je tworzy. Jesteś „głodny” kultury? Poznaj interdyscyplinarny festiwal kulturalny w Rzeszowie.
Jednak muzyka nie tylko przekazuje symbole kulturowe i wartości, ale także odzwierciedla inne aspekty każdego społeczeństwa. Wyraźnymi przykładami mogą być relacje między płciami, systemy hierarchii społecznej, potrzeby i problemy społeczne oraz rozwój technologii i środków produkcji.
Interpretując utwór muzyczny musimy więc pamiętać, że dokonana przez nas interpretacja będzie zależała od naszych osobistych doświadczeń, ale także od wyuczonych reakcji i wzorców kulturowych. Dlatego też, jak wspomnieliśmy wyżej, ta sama piosenka może być interpretowana na różne sposoby.
Ponadto struktury muzyczne wywodzą się z określonych wzorców kulturowych, a społeczeństwa klasyfikują te struktury na szereg kategorii w zależności od ich funkcji. Znajdziemy więc muzykę do wydarzeń religijnych, do tańca, muzykę mającą na celu wywołanie określonego uczucia lub emocji, muzykę perswazyjną itp.
Warto przeczytać
Top 10 najczęściej słuchanych DJ-ów na Spotify
Nieznane fakty z życia Shakiry
Co zobaczyć na Zakynthosie? 3 obowiązkowe miejsca i praktyczne porady