Najpopularniejsze koktajle alkoholowe

1. Margarita

Ten meksykański koktajl przyrządza się z tequili, soku z limonki i Triple sec, zwykle podaje się go z solą na brzegu szklanki. Tent koktajl był już znany w książkach z przepisami na koktajle z lat 30-tych XX wieku.

2. Manhattan

Ten koktajl na bazie whisky po raz pierwszy zyskał swoją nazwę w barze Manhattan Club w Nowym Jorku na początku lat 70. XIX wieku. W latach 30-tych i 40-tych XX wieku, wraz z blaskiem hollywoodzkiego kina, koktajl ten stał się męskim, sławnym i kosmopolitycznym drinkiem.

3. Caipirinha

Brazylijski koktajl składający się z cachaça, limonki, cukru i lodu. Zwykle podaje się go ze słomką, ponieważ sekretem caipirinhy jest picie płynu z dna naczynia, ponieważ cały sok z limonki i cukru trafia na dno.

4. Piña Colada

Rum, śmietanka kokosowa i sok ananasowy – drink był już znany w Puerto Rico (w 1978 roku był już oficjalnym napojem tego kraju), w 1979 roku zaczął być znany na arenie międzynarodowej dzięki piosence „Escape” Ruperta Holmesa. Od tego czasu piosenka stała się bardziej znana jako „The Piña Colada Song”, która osiągnęła nawet pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100. Dziś ten tropikalny koktajl jest znany na całym świecie i należy do najbardziej pożądanych koktajli.

5. Daiquiri

Rodzaj koktajlu z białego rumu i kreolskiego soku z cytryny lub limonki. Nazwa daiquiri pochodzi od plaży w pobliżu Santiago de Cuba i kopalni żelaza znajdującej się na tym obszarze. Koktajl został podobno wymyślony przez amerykańskiego inżyniera pracującego w tej kopalni, Jenningsa Coxa.

6. Tequila sunrise

Jest to koktajl przyrządzany na dwa różne sposoby: oryginalny, z tequilą, crème de cassis, sokiem z limonki i wodą gazowaną; bardziej popularna forma to tequila, sok pomarańczowy i grenadyna. Koktajl, pierwotnie serwowany w Arizona Biltmore Hotel w Phoenix (Stany Zjednoczone), zawdzięcza swoją nazwę wyglądowi, gdy jest podawany w szklance: gęstsze składniki (cassis lub grenadyna) stopniowo opadają, tworząc wariacje kolorów przypominających wschód słońca.

7. Mojito

Popularny kubański koktajl z rumem, cukrem, miętą, limonką i wodą sodową jest od zawsze jednym z najpopularniejszych napojów w barach na całym świecie. Uwaga! Mojito to drink popularny nie tylko w barach. Jego charakterystyczna słodycz i świeżość jest nie do podrobienia. Drink został wynaleziony w La Bodeguita del Medio w Hawanie, gdzie pijał go Ernest Hemingway.

8. Krwawa Mary

Krwawa Mary jest jednym z najczęściej pijanych koktajli w Stanach Zjednoczonych. Nikt jednak nie wie na pewno, jak zaczęła się jej historia. Podobno w Paryżu pewien Amerykanin o nazwisku Petiot zmieszał w równych częściach wódkę i sok pomidorowy.