Oficjalna nazwa karnawału w Nowym Orleanie to Mardi Gras, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza tłusty wtorek, ostatni dzień przed środą popielcową. Tradycja zabawy przywędrowała do Ameryki Północnej razem z kolonizatorami. W 1699 roku jeden z francuskich odkrywców, Jean Baptiste de Bienville, dotarł ze swoją załogą na obszar obecnego Nowego Orleanu, kiedy zorientowali się, że nazajutrz wypada środa popielcowa, to nazwali ten teren „Pointe du Mardi Gras”. Później, w 1702 roku, Bienville założył osadę Fort Louis de la Louisiane, a rok później urządzono w niej pierwszy oficjalny karnawał. Bienville stworzył również Nowy Orlean w 1718 roku, od tego momentu święto Mardi Gras odbywa się w tym miejscu.
ROZWÓJ
Przez następne stulecia impreza ewoluowała, dochodziły nowe atrakcje i zwyczaje. W latach 30-tych XIX wieku ulicami miasta maszerowały osoby przebrane w maski, jeźdźcy na koniach, specjalne grupy „Krewe” urządzały pokazy z płonącymi pochodniami. Wytworzyła się tzw. Dwunasta Noc, rozpoczynająca okres karnawałowy po 6 stycznia. W 1872 roku wymyślono stanowisko króla karnawału – Rexa, który miał przewodzić paradzie, wtedy także powstały charakterystyczne kolory dla Mardi Gras – złoty, fioletowy i zielony.
Co zobaczyć na Zakynthosie? 3 obowiązkowe miejsca i praktyczne porady
DZISIAJ
Mardi Gras najczęściej wypada w lutym, jednak zawsze odbywa się przed środą popielcową. W karnawale obecnych jest wiele ciekawych atrakcji, między innymi Mardi Gras World, gdzie prezentowane są kulisy tego wspaniałego wydarzenia, istnieje George Rodrigue Gallery pokazująca obrazy z poprzednich edycji. Ponadto to święto wypełnia wspaniała nowoorleańska muzyka, która po prostu zmusza do zabawy i radości.
Warto przeczytać
Top 10 najczęściej słuchanych DJ-ów na Spotify
Nieznane fakty z życia Shakiry
Najdziwniejsze kluby nocne świata